"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Талапкер отдела образования по  Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар

08.10.2019

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:  7.2 A Атомдар Молекулалар.  Заттар

Мектеп:  № 3 Талапкер  орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:   Боксенова  Ардак  Габитовна

Сынып: 7 «Д» сынып

Қатысқандар саны:             қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:  Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар

Оқу мақсаты

7.1.2.5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу;

7.1.2.6 -алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;

7.1.2.7 -изотоп түсінігін білу;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар білу керек:

Атом құрамы мен  құрылысын  білу.

Атом құрамына кіретін  бөлшектердің сипаттамасын білу

Изотоптардың айырмашылықтырын  түсіну

Көптеген оқушылар білу керек: .

Алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;

Изотоп ұғымын білу

Кейбір оқушылар білу керек:

Бір неше изотобы бар  элементтің айырмашылығын  көрсету

Жетістік критерийі

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:

Атомның құрылысын бейнелейді және  алғашқы 20 элементтің атом ядросының құрамын анықтайды.

Изотоптардың анықтамасын тұжырымдайды.

Элементтердің изотоп  құрамына мысал келтіреді.

Тілдік мақсаттар

 Пәнге қатысты лексика мен терминология

Атом, молекула, протон, нейтрон, электрон, изотоп, атомның  планетарлық моделі.

Диалогқа/жазылымға қажетті  тіркестер

Бұл не/осы 

Атом қандай бөлшектерден тұрады? Ядроның құрамы қандай?

заряд бөлшектерін  формуласын қалай жазуға болады?

Құндылықтар

Топ жұмысы – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік; жеке жұмыс – өмір бойы білім алу,  өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдылық, «Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясына негізделген шығармашылық өзін-өзі жүзеге асыру, ойды байыту, патриоттық тәрбие беру кеңістігі.

Пәнаралық байланыс

Физика  7 сынып  «Атом. Молекула».

Алдыңғы білім

Атом мен молекулалар, химиялық элементер  олардың таңбалары

Сабақ барысы

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)

Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару, оларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

 

 Мотивация

    7 мин

Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері

Ресурстар

Допты бір-біріне лақтыру арқылы химиялық элементтердің, лабораториялық құрал-жабдықтардың, тұрмыста қолданылатын химиялық заттардың аттарын атайды.

Мұғалім оқушыларды төрт топқа бөледі.( Атом, нейтрон, протон,электронның таңбалануы бойынша )

1 топ- «Атом»

2- топ «Нейтрон»

3- топ  «Протон»

4- топ  «Электрон»

 

Сабақтың тақырыбына шығуОй қозғау

Сабақтың тақырыбын айқындау (1 слайд).

1-ші слайдтардағы суреттерді көрсету. Осы суреттерді көрген кезде оқушыларда қандай ассоциациялар туындайтынын сұрап, ой қозғау.

  Мына суреттерде не  көрсетіліп тұр?

 

 

 

     

 

Сабақтың тақырыбы, мақсаты айтылады.

Психологиялық ахуал

 

 

Слайд №1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №2

 

Суреттер «Атом»

Сабақтың ортасы 

 

  

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

    5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

          

       5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               

 

 

 

 

 

 

 

5  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топпен  тапсырманы  орындау.

«Джигсо»  әдісі  бойынша  жаңа тақырыпты меңгеру.

Ол үшін әр топқа арнайы тапсырмалар беріп, сол тапсырмалар төңірегінде оқушылар талдайды, пікір-аласау арқылы тапсырманы орындап түсінгендерін бір-біріне жеткізеді.

1-тапсырма   

І топ  - «Атомдар  мен  молекулалар»

ІІ топ –  «Атомның құрамы»  

ІІІ топ  -  «Атом ядросының құрамы»   

ІҮ топ  -  «Изотоптар»    

Видиоролик: Атом деген не?

 

2- тапсырма

I   - топ «Атом»

1-тапсырма   «Бос орынды толтырыңыз.» 

№ 8 реттік номерлі элемент атомының  ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

№ 12 реттік номерлі элемент атомының  ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

  Реттік № 15 болатын химиялық элементтің атомының ядро  заряды ______тең.  Оның атомында ______ нейтрон бар.

Изотоптар________________________________бірдей, бірақ,______________________________________________________ түрі.  

 

II  - топ «Электрон»

1-тапсырма   Бос орынды толтырыңыз.

№ 6 реттік номерлі элемент атомының  ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

№ 18 реттік номерлі элемент атомының  ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

  Реттік № 20 болатын химиялық элементтің атомының ядро  заряды ______тең.  Оның атомында ______ нейтрон бар.   Изотоптар________________________________бірдей, бірақ,______________________________________________________ түрі.  

III  - топ «Нейтрон»

1-тапсырма   Бос орынды толтырыңыз.

№ 11 реттік номерлі элемент атомының  ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

№ 13 реттік номерлі элемент атомының  ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

  Реттік № 17 болатын химиялық элементтің атомының ядро  заряды ______тең.  Оның атомында ______ нейтрон бар.

Изотоптар________________________________бірдей, бірақ,______________________________________________________ түрі. 

 

IҮ  - топ «Протон»

1-тапсырма   Бос орынды толтырыңыз.

№ 5 реттік номерлі элемент атомының  ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

№ 16 реттік номерлі элемент атомының  ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

  Реттік № 19 болатын химиялық элементтің атомының ядро  заряды ______тең.  Оның атомында ______ нейтрон бар.

Изотоптар________________________________бірдей, бірақ,______________________________________________________ түрі. 

Дескрипторы:

  • Атом ядросының  құрамын жіктей алады
  • Атом құрамын жазады
  • Изотоптардың анықтамасын құрастырады.

 Қалыптастырушы бағалау:  «Табыс ағашы»

 Қызыл – тақырыпты аша алмадым

Сары – орташа түсіндім

Жасыл –  бәрі түсінікті

 

  3-тапсырма. «Сәйкестендіру»

Түсініктер мен анықтамалары арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.

Түсінік  

Түсінік анықтамасы

 

1.Атом

А. Ядро заряды бірдей, бірақ атомдық массалары әртүрлі бір элемент атомдарының түрөзгерісі

2. Молекула

В. Химиялық бөлінетін бөлшектер, олар атомға ыдырайды.

3. Протон

С. Оның заряды жоқ, олар электрбейтарап, массасы яғни 1­ге тең.

4. Нейтрон

Д. Заттың химиялық бөлінбейтін ұсақ бөлшектері.

5. Электрон

Е. Протон мен оның  саны бірдей болғандықтан, атом, жалпы алғанда, электрбейтарап бөлшек.

6. Изотоп

Ж. Оның заряды электрондардың зарядына тең, бірақ заряды оң (+1) және массасы сутек атомының массасына (яғни, 1­ге) тең.

 

1._____     2. ____  3.____ 4.______  5. _____   6. ______

Дескрипторы:

  • Түсініктер мен анықтамалары арасындағы сәйкестіктірді жазады.

 

  Қалыптастырушы бағалау: 

 

4-тапсырма   «Қорытындылау»

 

 Кесте толтыру (Жеке жұмыс) 

Химиялык эменттерге  сипаттама беру кесте бойынша

Химиялық

элемент

Химиялық элементтердің  атауы

Реттік нөмірі

Атомдық массасы

Протон саны

Электрон саны

Нейтрон саны

Na

 

 

 

 

 

 

Al

 

 

 

 

 

 

S

 

 

 

 

 

 

C

 

 

 

 

 

 

Fe

 

 

 

 

 

 

O

 

 

 

 

 

 

 

Азоттың  изотоптары үшін атомдық массасы мен құрамын көрсетіңіз

 

Азот изотоптары

       14

         N

    7

15

     N

7

16

       N

7

Протон саны

 

 

 

Электрон саны

 

 

 

Нейтрон саны

 

 

 

Атомдық массасы

 

 

 

 

Дескрипторы:

  • Химиялық элементтерді анықтайды, сипаттайды
  • азоттың изотоптар  үшін құрамы мен атомдық массасын көрсетеді.

Қалыптастырушы бағалау:  «Смайликтер»

Топпен жұмыс

Джигсо әдесі

 

Периодтық кесте, үлестірме материалдар , оқулық 7 сынып Химия

«Оқулықпен жұмыс» 

 

Мадақтау

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №3

 

үлестірме материалдар ,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау

«Табыс ағашы»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қ.Б   (түрлі –түсті  алмалар   көрсету  арқылы  бірін-бірі  бағалайды)

-түсінікті   түсініксіз,

сұрағым  бар

  -мүлдем  түсініксіз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

Рефлексия

   (5 мин)

Кері байланыс

 

 

Оқушылар алдарында жатқан  стикерге  бүгінгі сабақтан алған әсерлерін, не білгенін, не үйренгендерін  өз ойларын жазып  егер, керек ақпарат болса чемоданға, қажет емес деп тапса, қоқыс шелегіне, әлі де оқуым керек дегендер ет тартқышқа  жабыстыру керек

Үй тапсырмасы:§ 7, 50 бет №4,5 жаттығу  

 

Кері байланыс

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 

  • Атомның құрылысын бейнелейді және  алғашқы 20 элементтің атом ядросының құрамын  тапсырма:  «Бос орынды толтырыңыз.»,  «Сәйкестендіру», кесте толтыру арқылы анықтайды.
  • Бір неше изотопы бар  элементтің айырмашылығын  қорсете алады.
  • Жеке жұмыс  және  топпен жұмыс кезінде  деңгейлік тапсырмаларды  орындай алады.

Бұл сабақта қалыптастыру  бағалау  «Табыс ағашы»,

 «Түрлі түсті алмалар» , «Смайликтер», өзара бағалау, мадақтама

қажетті түсініктерді еске түсіру үшін  сұрақтар қою кезінде  топқа, топтық  және жекелеме жұмысты орындау барысында жүргізіледі.

Динамикалық үзіліс: психологиялық ахуал

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

 

 

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

 

 

Жеткізбесе, неліктен?

 

 

 

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

 

 

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

 

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

Жалпы баға

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 14303

Қосымшалар:



Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Біз әлеуметтік желіде

Ата-аналар үшін...

Ұйымдар тізімі
Текст