Бекітемін_________ Келісемін_________
Талапкер ауылының жалпы орта оқу- ісі жөніндегі
білім беретін мектебінің директоры орынбасары:
С.Х. Абеева Ахитова Г.С.
« »______________2022ж. « »_____________2022ж.
Сурет салудың дәстүрлі емес әдістері
/шеберлік сабақ/
5 сыныптар
Пән: Көркем еңбек
Өткізген: Құлан Е. М.
2021-2022 оқу жылы
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Визуалды өнер |
Мектеп: Талапкер ауылының жапы орта білім беретін мектебі |
||
Күні: 08.02.2022 |
Мұғалімнің аты-жөні: Құлан Е. М. |
||
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сурет салудың дәстүрлі емес әдістері
|
||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.1-Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу 5.1.3.1 -Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы) |
||
Сабақтың мақсаты |
|
||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) |
Барлық оқушы:
Олардың ішінен көбісі:
Олардың ішінен кейбірі:
|
||
Тілдік мақсаттар |
Сурет салу оқу іс-әрекеті арқылы; Күннің екінші жартысында бейнелеу өнері бойынша жеке жұмыстар жүргізу. Диалог және жазба жасауға арналған сөйлем жинағы: Менің ойымша….., мен ……. келісемін, мен……….келіспеймін |
||
Құндылықтарға баулу |
Өсіп келе жатқан ұрпақты тәрбиелеудегі барлық құндылықтар – сыйластық, достық, толеранттылық, махаббат және өзара көмек, көмек беріге дайындылық |
||
Пән аралық байланыстар |
Бейнелеу өнері, тарих, информатика |
||
Алдыңғы білім |
Сурет өнеріндегі көркем құралдары. Сурет өнерінің түрлері мен жанрлары |
||
Сабақ барысы
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс –әрекеттер |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы
Сабақтық ортасы
20 минут |
Кіріспе сөз. Бейнелеу өнерінің міндеттері
Бейнелеу өнерінің міндеттері:
Бағыттары:
Шеберлік сабақтын қызықтары Сурет салудың әдіс тәсілдері. А).Бастыру. Ә). Саусақпен сурет салу. Б). Далаппен сурет салу В).Нүктелер арқылы сурет салу. Г).Сия тамшысы графикасы- (кляксография) Ғ).Дақ графикасы. Д).Тамшуырмен (пипеткамен) сурет салу Е).Үрлеу немесе түтікше арқылы сурет салу. Ж).Жіп графикасы. З).Жіппен сурет салу. И).Бір басылымды сурет (монотипия) К).Мәсуекпен (тіс щеткасымен) сурет салу Қ).Граттаж.(тырнау әдісі) Л).Балауыз шаммен сурет салу. М).Құммен сурет салу әдісі. Н).Сулау тәсілі.
Бастыру: жапырақ, түрлі өсімдіктер; поролонның, көкөністердің кішкентай кесектері; әр түрлі заттардың тығындары, қорапшалар, кішкентай шөлмектер, шишалар; алақан, қарандаштың теріс бөлігі; текшелер, өшіргіштер, түймелер, т.б. заттар пайдаланады.
Нүктелер арқылы сурет салу. Нүктелер арқылы сурет салу (нүктелі сурет)дәстүрден тыс әдіске жатады.Сурет көптеген жекелеген нүктелер арқылы бейнеленсе ,онда бұл сурет техникасы пуантилизм деп аталады.
Сия тамшысы графикасы-кляксография «Сия тамшысы» (дақ тамшысы) әдісінде балаларды қара және түрлі- түсті «сия тамшысын» түсіре білуге үйрету көзделеді.
Дақ графикасы. Дақ графикасы- бала үшін өте қызықты әдістердің бірі. Дақ графикасы балаларға түспен эксперимент жасауға,суретті өз қалауы бойынша аяқтауға мүмкіндік туғызады.
Жіппен сурет салу Жұмыстың мазмұны: 1 картоннан көлемі 25х25см экран әзірлеу; 2 картонға бір түсті барқыт қағаз немесе фланель жапсыру; 3 фланель немесе барқыт қағазға жүн жіптер қойылады.оларды сұқ саусақпен әсипап,берігірек орналастыруға болады. Жіптерден түрлі түсті бкйнелер жасауға болады. Балалар үйлесімділігін табуға үйренеді. Сондай-ақ, бұл әдіс баланың қиялын,талғамын,қолдың ұсақ қимылы мен тілін дамытады.
Құммен сурет салу әдісі: Балаларға құммен сурет салу әдісі өте қызықты болмақ ,өйткені олар құммен ойнағанды қатты ұнататыны сөзсіз.
Сол сияқты балаларды бейнелеу өнеріне баулуда біз бейнелеу өнерінің дәстүрден тыс әдістері көптеп пайдаланамыз. Мысалы:
Алуан түрлі әдістердің балалардың жұмыстарының мазмұнын ашуға өз септігін тигізетінін атап айтпай болмайды. Олардың орындалу барысының өзі балаларға үлкен қанағаттанғандық әкеледі. Әр қимыл сәтті шыққан сайын бала өз жеңісінің жемісін өзгелерге көрсету үшін оны сан рет қайталап көрсетуден жалықпайды. |
Сабақ презентациясы
«Ми шабуылы».
Сабақ презентациясы
5 сыныпқа арналған «көркем еңбек» оқулығы.
Гуашь бояуы, қыл қалам, сурет дәптері, жіп және т,б.
|
|||
Сабақтың соңы 5 мин |
Күтілетін нәтиже:
|
|
|||
Рефлексия |
Көңіл-күй және эмоциональды жағдайдың рефлексиясы: Парталас көршіңізге арналған үш сөйлемнің біреуін таңдаңыз: -Жарайсың, -Бүгінгі сабақтағы жұмысың мені қанағаттандырады, -Өзіңді бүгінгі сабақта жақсы көрсетуіңе болар еді |
|
|||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникаларын қадағалау |
|||
1. Диалог құра отырып оқыту Топтарда әр оқушыға роль беру, топ іщінде әр оқушының белсенділік танытуын, өзара көмек және өзара қолдау жасауға дайындығын болжайды |
Бағалау формасы «Ду қол шапалақ», «Лайк» ().
Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау, ұжымдық бағалау |
Денсаулық сақтаушы технологиялар. Физминуттар қолдану. Белсенді іс-әркет түрлері. Қауіпсіздік техникасы тәртібі. |
|||