/public/files/2019/4/29/290419_083327_slayd-10-a.pptx
Күні: 23.04.2019ж |
|
Биология
|
|
||||||
Сынып:10 «А» |
Қатысқандар :
|
Қатыспағандар:- |
|
||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Адамның генетикалық денсаулығына ортаның әсері. Генетикалық аурулар. |
|
|||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Адамның генетикалық денсаулығына ортаның әсері. Генетикалық аурулар. Популяция генофонды туралы біліммен танысады. |
|
|||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|
|||||||
|
|
||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
||||||||
|
|
||||||||
Кейбір оқушылар: |
|
||||||||
|
|
||||||||
Бағалау критерийі |
|
|
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
|
|||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|
||||||||
|
|
||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Біздер.....байқадық |
|
||||||||
Хромосомалық ауру түрлерінің , себебі температура хромосома санының артуына немесе кемуіне байланысты болады |
|
||||||||
|
|
||||||||
Туыстық неке тиімсіз деп ойлаймын, себебі.......... |
|
||||||||
|
|
||||||||
Гендік аурулар ......... себепті болды |
|
||||||||
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
|
|||||||
Пәнаралық байланыс |
медицина, экология,география,валеология,әдебиет. |
|
|||||||
Алдыңғы оқу
|
Адам генетикасы туралы түсініктері бар. |
|
|||||||
Сабақ барысы
|
|
|
|||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|
||||||
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасы: «Ой сергіту» Кім жылдам? Қағаз қиындылары арқылы сынып оқушылары топқа топтастырылады және жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады. |
Қағаз қиындылары |
|
||||||
Сабақтың ортасы
|
АКТ мүмкіндіктерін пайдалану арқылы Генетикалық ауру түрлері көрсетіледі «Джигсо» әдісі бойынша жаңа тақырыпты меңгеру. Ол үшін әр топқа арнайы тапсырмалар беріп, сол тапсырмалар төңірегінде оқушылар талдайды, пікір-аласау арқылы тапсырманы орындап түсінгендерін бір-біріне жеткізеді.
Тапсырма1. Сәйкестікті табу(топтық жұмыс) Тапсырма 2 Постер қорғау І топ. Гендік ауру түрлеріне сипаттама бер және оның түрлері ІІ топ. Хромасомалық ауру түрлеріне сипаттама бер және оның түрлері (топтық жұмыс) Сергіту сәті: Терминдер Тапсырма 3 Биологиялық диктант 1.Тұқым қуалайтын аурулар ..............және .............болып екі түрге бөлінеді 2. Хромосомалық ауруларға ……….., …….., ………,………т.б жатады 3. ……………. ер адамдар ауырады,жыныс бездері дұрыс жетілмейді,аяқ – қолы шамадан тыс ұзын, денесіне сәйкес келмейді. 4.Гемофилия - ………………………………. ауру 5. .................әйелдерде кездеседі. Ақыл есі кем, ашуланшақ,бойы тапал 6. Түс ажырата алмайтын ауру ................ деп аталады Кестені толтыру (топпен жұмыс) Тапсырмалар дифференциаланған
|
Интербелсенді тақта
Үлестірме қағаздар
А -3 қағаздар
Үлестірме қағаздар
|
|
||||||
Сабақтың соңы
|
|
Рефлексия: Тақырып бойынша алған керекті ақпаратты чемоданға салыңыз Сабақта керек болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыз. 3.Бүгінгі ақпараттың ішінде әлі де оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса еттартқышқа салыңыз Үйге тапсырма. Адамның генетикалық денсаулығына ортаның әсері. Генетикалық аурулар (Реферат дайындап келу)
|
Стикерлер, |
||||||
Қосымша ақпарат
|
|
||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
||||||
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға құбылыстарға мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне құбылыстарға сызба құрастыру ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, өз зерттеулері бойынша тәжірибелерін ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту. |
1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара 2жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау. 3. Кері байланыс (ауызша) 4. Дайын үлгі жауап 5. Әр оқушының ОМ жеткендігін аныұқтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану 5. Шолиер табақшалары (жазбаша) |
Сергіту жаттығуы Терминдерді атау Қауіпсіздік техникасы ережелері -
|
|
||||||
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Оқу мақсаттары шынайы. Оқушылар генетикалық ауру түрлері мен олардың алдын алу жолдары туралы толық мағлұмат алды
|
|
|||||||
|
|
||||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|