жоспардың бөлімі: Экология және тұрақты даму |
Мектеп:№3 Талапкер орта мектебі |
||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Қайсархан .Г |
||||
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: Туған өлкеміздің экологиялық мәселелері |
|||||
Оқу мақсаты |
6.6.3.1 өзінің аймағындағы кейбір экологиялық мәселелердің себептерін талдау 6.6.3.2 экологиялық мәселелерді шешу жолдарын ұсыну |
||||
Сабақтың мақсаты |
|
||||
Бағалау критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
|
||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Сабақ барысында қолданылатын сөздермен жұмыс жасау Оқылым: Тапсырмалар мен тақырып мазмұны Тыңдалым: Постер қорғау Жазылым: (жеке, жұптық жұмыс) Айтылым: Сұрақтарға жауап беру. |
||||
Құндылықтар |
Топ жұмысы – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік; жеке жұмыс – өмір бойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдылық |
||||
Пәнаралық байланыс |
Химия , география, биология |
||||
Алдыңғы білім |
Әр алуан экожүйе.экология. |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) |
Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару. |
||||
(2 мин)
|
Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері |
Ресурстар |
|||
Психологиялық ахуал тудыру. Ортаға шығып шенбер бойымен бір-біріне сәттілік тілейді,әрбір оқушыға экологиялық суреттер салынған үлестірме қағаздармен топқа бөлінеді. 1 топ: Гидросфераның ластану ІІ топ: Радиациялық ластану ІІІ топ: Қатты тұрмыстық қалдықтармен ластану |
Су экологиясы Қалдықтар Радияциялық ластану |
||||
Қызығушылықты ояту ( 3 мин) |
«Ой шақыру» стратегиясы Сұрақ:Төмендегі суреттерде не бейнеленген?
«Суреттеу» стартегиясы бойынша оқушыларға түрлі суреттер ұсынылады және сұрақ қойылады. -Адамдар өмір сүру үшін нені бүлдіреді? Оқушылардың жауабы: Экологиялық ортаны. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Туган өлкеміздің экологиялық ортасы Семей ядролық полигоны туралы видеоролик көрсету Қалыптастырушы бағалау:Мадақтау |
Слайд №1 Электронды оқулық
Слайд№2
|
|||
Сабақтың ортасы
Мағынаны ажырату
(20 мин)
Жеке жұмыс (10 мин)
|
ДЖИГСО стратегиясы ( топтық жұмыс) «ДЖИГСО» стратегиясы арқылы оқушының өз бетімен білім алуына мүмкіндік беріледі
І-топ. Семей ядролық полигоны ІІ-топ. Суды негізгі ластаушы көздер ІІІ-топ. Қадықтарды өндіру «Экология – (грекше oikos – мекен, logos – ілім) – ағзалардың бір-бірімен және қоршаған ортамен қарым-қатынасын зерттейтін ілім».
Экология – тірі организмдердің бір-бірімен қарым-қатынасын қоршаған ортамен байланыстырып зерттейтін ғылым Экологияның ластануының үш түрі бар. Гидросфераның ластануы, радиациялық ластану, қатты тұрмыстық қалдықтар мен ластануы. Ең маңызды ,қоршаған ортаның ,табиғатпен биосфераның тіршілік үшін баға жетпес шынай компененті- су. Қазақстан Республикасында 85 мыңнан астам өзен мен уақытша аңын сулар бар. Оның ішінде 11.5 мыңы ұзындығы 10 km ден асатын өзендер ,3447көл, 4500 тоған және суқойма бар. Ең ірі өзендер : Ертіс, Жайық, Есіл.Тобыл. Суды негізгі ластаушылар өнеркәсіп және ауыл шаруашылығы болып абылады. Семей ядролық сынақ полигонында 40 жыл бойы ядролық қаруға жүргізілген сынақ адамдардың денсаулығы мен қоршаған ортаны орны толмас зиан тигізді. Өнеркәсіп өндірісі барысында пайда болған улы қалдықтар тіршілік иелерін шығын етіп , табиғатқа айтарлықтай зиян келтіріп отыр. Улы қалдық маңында тіршілік ететін жануарлар осындай қоқыс үйінділерінен қатты зардап шегеді. Қалыптастырушы бағалау:Мадақтау Сергіту сәті: «Әр елдің сәлемдесу рәсімі» ойыны. Тапсырма 1. ( Жұптық жұмыс) І топ: №1 ақпараттық графикасын мұқият зерделе . Одан өзің үшін қандай пайдалы ақпарат аласың? ІІ топ: Әр түрлі елдегі қатты тұрмыстық қалдықтардың қайта өңделуі туралы № 2 ақпараттық графиканы зерделе. Біздің республикамыз туралы не айта аласың? Елімізде қоқыс тиімді өңделе ме? ІІІ топ: №3 ақпараттық графиканы зерделе . Қоқыс үйіндісі деген не ? Тасталған қалдық үйімізге қалай қайтып оралады? Дескрипторлар
ҚБ: Бағдаршам әдісі Тапсырма 2.(Жеке жұмыс) Экологиялық жағдайды жақсарту жолдары туралы топтарға сұрақ береді. I топқа Жергілікті аумақтағы қалдықтарды жою қоршаған ортаға қалай әсер етеді? II Сен тұратын аймақта су ресурсына қатысты қиындықтар барма? Олар қалай шешімін тауып жатыр? III Қазіргі уақытта ядролық сынақтардың қандай зардаптары бар? Дескриптор:
|
Окулық 6 сынып
Карта
Интербелсенді тақта, Слайдтар «Білім ленд» видео
Қосымша 1
Үлестірме қағаздар
|
|||
Сабақтың соңы Рефлексия (3 мин)
(1 мин) |
«Не үйрендім ?» «Мен үшін қиын болды?» «Маған әлі нені үйрену керек?» сұрақтарға өз пікірлерін, жауаптарын жазады.
Үйге тапсырма. ⸹61Туған өлкеміздің экологиясы. Оқулықтағы мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беру160 бет №3- жаттығу |
||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
Дифференциация сабақтың көпшілігі үшін жеке жұмыс орындау кезінде жүргізіледі. Қабілеті жоғары оқушылар жоғары С деңгейдегі тапсырмаларды орындайды 1.Проблемалық сұрақтар 2. Постер құрудағы диалогтар 3.ДЖИГСО |
Бұл сабақта бағалау сабақтың әр кезеңдеріндегі тапсырмаларды орындау барысындажүргізілді.Қолданылатын бағалау түрлері: мадақтау, өзара бағалау, «Бас бармақ», «Бағдаршам», |
Динамикалық үзіліс: (сергіту сәті) шаршаудың алдын алу үшін барлық оқушыларға орындату
|
|||
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
|
||||
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? |
|
||||
Жеткізбесе, неліктен? |
|
||||
Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? |
|
||||
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? |
|
||||
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||
Жалпы баға |
|||||
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1 Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
/public/files/2019/5/4/040519_091143_tuan-lkemzd-ekologiyalysaba-222.docx
/public/files/2019/5/4/040519_092634_tuan-lkemzd-ekologiyaly-mseleler.ppt