"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Талапкер отдела образования по  Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

Үшбұрыштар мен төртбұрыштардың аудандарын табуға арналған есептерді шешу. Бибакирова Р.Ш.

САБАҚ: геометрия

Мектеп:№3 Талапкер орта мектебі

Күні:   

Оқытушының аты-жөні: Бибакирова Р.Ш.

СЫНЫП: 8 «ә» сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Тақырыбы:

Үшбұрыштар мен төртбұрыштардың аудандарын табуға арналған есептерді шешу

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Ауданды табу есептерін әр қырынан талдайды. Ол есептерді шығарудың жаңа жолдарын ерекшелейді

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Үшбұрыштар мен төртбұрыштардың ауданын тапқанда, сабақта өткен ауданды табу формулалары мен теоремаларын қолданады.

Оқушылардың басым бөлігі:Ауданды табу есептерін әр қырынан талдайды. Ол есептерді шығарудың жаңы жолдарын ерекшелейді

Кейбір оқушылар:Негізгі ұғымдарды пайдаланып есептерді шеше алады.

Тілдік мақсат

Үшбұрыштар мен төртбұрыштардың аудандарын табуға арналған есептерді шешу жолдарын сипаттау үшін негізгі сөздер мен терминдерді  ауызша/жазбаша қолдана алады.

 

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Aудан, тіктөртбұрыш, параллелограмм, параллелограмның қабырғасы, биіктігі, бұрышы, диагональі; ромб, ромбының қабырғасы, биіктігі, бұрышы, диагональі, үшбұрыш, үшбұрыштың табаны, биіктігі, Трапеция, трапецияның табаны, биіктігі, орта сызығы.

 

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған  сұрақтар:

  1. Параллелограмның, ромбының ауданын табу
  2. Үшбұрыштың ауданын табу
  3. Трапецияның ауданын табу

 

Жазылым бойынша:

Тақырыпқа байланысты есептер

Осыған дейінгі меңгерген білім

Аудан ұғымы,тіктөртбұрыштың, параллелограмның және үшбұрыштың аудандары

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

0-3 минут

 

 

 

 

3-4 минут

 

 

4-10 минут

 

Мұғаліммен сәлемдесу.

 

     «Мен-саға,сен-маған» әдісі арқылы оқушылардың алдыңғы сабақта алған білімдерін анықтайды.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

  1. Қабырғалары а және в  болатын тіктөртбұрыштың ауданы неге тең?
  2.  Қабырғасы а-ға тең  квадраттың  ауданын қалай табамыз?
  3. Параллелограмның ауданын есептеу формуласын жазыңдар.
  4. Ромбының диоганальдары бойынша оның ауданын қалай есептейміз?
  5. Үшбұрыштың ауданын есептеу формуласын жазыңдар.
  6. Герон формуласын жазыңдар.
  7. Тікбұрышты үшбұрыштың ауданы неге тең?
  8. Қабырғасы а болатын теңқабырғалы үшбұрыштың  ауданы неге тең?
  9. Трапецияның ауданын қалай табамыз?

 

 

 

 

 

 

Ортасы

10-35 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

35-40минут

 

 

43-44 минут

 

1 – слайд                           Параллелограмның ауданын табу

1) Параллелограммның қабырғалары a = 5 см, b = 4 см. Кіші қабырғасына түсірілген биіктігі h = 2.5 см. Параллелограмның ауданы мен бұрыштарын табыңыз

Шешуі: Ауданы:

                         S = hb = 4*2.5 = 10 см2

Ауданның тағы бір формуласы бойынша:

                                   S = absinβ

                         10 = 5*4*sinβ

                                   sinβ = ½

                                    β = 30o

Осыдан, екінші бұрышы 180° – 30° = 150o

 

2 – слайд                 Параллелограмның ауданын табу

2) a = 4 см, h = 7 см. SABCD = ?

Шешуі:Параллелограмның кез-келген қабырғасын табаны ретінде қарастыра аламыз.

Сол үшін: SABCD = a*h      SABCD = 4*7    SABCD = 28 см2

 

3 – слайд                        Ромбының ауданын табу

3) d1 = 6см, d2 = 8см.SABCD = ?

Шешуі: SABCD = d1d2/2

              SABCD = 6*8/2 = 24 см2

 

4 – слайд                               Үшбұрыштың ауданы

 

Үшбұрыштың ауданын табу формулалары

S

a*ha/2

S

absinC/2

S

pr

S

abc/4R

S

 

 

5 – слайд                        Үшбұрыштың ауданын табу

4) a = 2см, b =3 см,   S =?

 

6– слайд                  Үшбұрыштың ауданын табу

  • Үшбұрыштың қабырғалары: a = 5 см, b =5 см, c =8 см. S =? r=? R=?

Шешуі: Герон формуласы бойынша:

                                    р = (5+5+8)/2 = 9

                                                S = 12см2

Үшбұрыштың ауданын табудың формулаларын қолдансақ:

                                               S = pr

                                               r = S/p = 12/9 = 4/3 см

                       

 

7 – слайд                  Трапецияның ауданын табу

  • 6) Тікбұрышты трапецияның орта сызығы 14 см, ал тікбұрышты қабырғасы 6 см. Ауданын табыңыз.

Шешуі: Трапецияның ауданын табу формуласы бойынша:

             Sтрап = (орта сызығы)*(табанына түсірілген биіктік)

            Бірақ, бұл жерде тікбұрышты трапеция болғандықтан, оның тікбұрышты қабырғасын биіктігі ретінде қарастырсақ болады. Сол үшін:

                         Sтрап = (орта сызығы)*(тікбұрышты қабырға)

                                               Sтрап = 14*6 = 84 см2                        

 

  Дескриптор:

 

 

Деңгейлік тапсырмалар:

І деңгей тапсырмалары

  1. ABCD параллелограмм, AD = 12 cм, АВ = 20 см,бұрыш В = 120о. SABCD = ?
  2. ABCD параллелограмм, a =15 см, ha = 6 см, hb = 10 см. b =?
  3. ABCD параллелограмм, Е нүктесі DC қабырғасының ортасы. SABE = 65 см2.SADE + SBCE = ?
  4. ABCD параллелограмм, DC қабырғасы тең жеті бөлікке бөлінген, DM = 1/7. SADM = 6 см2. SABCD = ?
  5. ABCD параллелограмм, AKB бұрышы тік болатындай DC қабырғасынан К нүктесі алынған. АК = 8 см, ВК = 6 см. SABCD – SABK =?
  6. ABCD параллелограмм, SABCD = 24 см2, K, L нүктелері DC және BC қабырғаларының орталары, сәйкесінше. SAKL = ?
  7. АВС үшбұрышында AB = AC = 5. BC = 8. SABC = ?

 

ІІ деңгей тапсырмалары

  1.  АВС үшбұрышында AB = AC = 13. BD = 18 және DC = 6 болатындай D нүктесі ВС қабырғасынан алынған. SADC = ?
  2.  АВС тікбұрышты үшбұрышында, BD – биссектриса, А бұрышы тік. AD = 4 см, BC = 10 см. SBCD = ?

 

ІІІ деңгей тапсырмалары

  1. АВС тікбұрышты үшбұрышы берілген. А бұрышы тік. А төбесінен ВС қабырғасына AD биіктігі түсірілген. SADC = 16 см2, SABD = 4 см2. BC = ?

 

Сабақты бекіту: «Өрмекші торы» әдісі арқылы анықтамалар айтылады.

 

Кері байланыс: «Ағаш өсіру»әдісіарқылы,оқушылар пікірлері мен ұсыныстарын алма түстеріне жазады ,іледі.

 

 

 

оқулық

 

 

 

        -5ұпай     

 

        -4ұпай

 

         -3ұпай

 

 

 

i?id=54187184-07-24

Аяқталуы

44-45 минут

 

Оқушылардың  жұмыстарына талдау жасаймын, мадақтау арқылы өз ұсынысымды  айтып, үйге № есепті беремін,жұмыс орыны жинастырылады

 

Қосымша ақпарат

Саралау – Көбірек қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Анағұрлым қабілетті

оқушыларға

жаттығуларды

күрделендіруді қалай

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

 

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКT байланыстары

Құндылықтардағы

байланыс

 

Сабақта оқу мен оқытудағы жаңа әдіс тәсілдерді қолдануда жоспарлаған әдіс-тәсілдерді тиімсіз жақтарын қайта жоспарлап,   бағалау арқылы әр-бір оқушының қабылдау деңгейіне қарай  өзгерістер енгіземін.

Жетістік критерийлеріне сәйкес тапсырманы орындатып  мақсатқа жету үшін не сәтті, не сәтсіз болды бағалау арқылы немесе оқушылардың кабылдау деңгейіне қарай бағалаймын.

-«басбармақ» әдісін қолданамын

-кері байланыс арқылы анықтау

 

Практикалық жұмыс барысында техникалық қауіпсіздік ережесімен  таныстырып отыруды жоспарлаймын.

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне

неліктен?

Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға

жазыңыз. Сол жақтағы бағанада келтірілген сұрақтардың

арасынан Сіздің сабағыңызға сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ соңында  бағандағы сұрақтарға жауап жазыңыз

Қорытынды бағамдау  Сабақ соңында  бағандағы сұрақтарға жауап жазыңыз

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1.

2.

               

 


Біз әлеуметтік желіде

Ата-аналар үшін...

Ұйымдар тізімі
Текст